გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გრიგოლ ორბელიანის ,,თამარ მეფის სახე ბეთანიის ეკლესიაში’’
|
სწავლების საფეხური
|
მეორე საფეხურიIXკლ
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა, აქტუალობა
|
ორი ეპოქის შედარება -შეპირისპირება, ჯგუფში მუშაობა,ტექსტიდან საჭირო
ინფორმაციის ამოკრება, მომზადება წერითი
დავალების შესასრულებლად,ინტეგრირება ისტორიასთან
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ტექსტის გაცნობა- გააზრება,ტექსტზე დაკვირვების უნარ- ჩვევების განვითარება,
ავტორის იდეებისა და განწყობილების წვდომა და შეფასება,ამოიცნობენ მხატვრულ ხერხებს,
რომლებიც ტექსტის შესწავლას ეფექტურსა და სასიამოვნოს გახდის (მეტაფორა, ეპითეტი)ქართIX6, IX1
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან თამარ მეფის ეპოქა,შოთა
რუსთაველი, მეტაფორა, ეპითეტი
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
წინასწარ გავაცნობ შეფასების რუბრიკას ,აქტივობებში ჩართულობების ხარისხი,
მსჯელობის დამოუკიდებლობა,სიზუსტე და დამაჯერებლობა,წერითი დავალების ხარისხი, გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ,ისე განმსაზღვრელ შეფასებას
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, თვალსაჩინოება, ინტერნეტი,კომპიუტერი,პროექტორი,პრეზენტაცია,,,თამარ მეფის ფრესკები’’ სქემა;ვიცი-მინდა ვიცოდე - ვისწავლე
|
გაკვეთილის მსვლელობა და საკლასო მენეჯმეტი
|
ა ფაზა კლასს გავაცნობ გაკვეთ
ილის მიზანს, ვსვამ კითხვას რა იციან თამარ მეფის, მისი ეპოქის და ფრესკების
შესახებ.
ვყოფ კლასს ჯგუფრებად და გავაცნობ სქემს: ვიცი-მინდა ვიცოდე, ვისწავლრ.
ჯგუფებში ავსებენ პირბელ და მე-2 სვეტს - 15წთ.
ბ ფაზა: თამარის ეპოქის გახსენების შემდეგ ჩავატარებ მინი ლექციას -
10 წთ
კომპიუტერის და პროექტორის საშუალებით მოსწავლეებს ვაჩვენებ პრეზენტაციას
,,თამარ მეფის ფრესკები: - 5წთ
შემდეგ ინდივიდუალურად ვაკითხებ ლექსს, გააზრებული კითხვის, ანალიზისა
და აკვლევითი უნარების განვითარებით მოსწავლეები მივლენ იმ დასკვნამდე, თუ რისი თქმა
უნდოდა ავტორს7წთ
ც ფაზა: შემაჯამებებელი დისკუსიის შემდეგ მოსწავლეები შეავსებენ სქემას
- ,,ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე“ – 3წუთი
საშინაო დავალება: ლექსი ზეპირად
(სასურველი ადგილები) ამოიწერონ მეტაფორები
და ეპითეტები
|
შეფასება
|
შეფასება მოხდება რუბრიკით
|
კრიტერიუმი
|
სუსტი3-5
|
საშუალო6-8
|
მაღალი9-10
|
1.ჩართულობა
|
მეტ-ნაკლებად გამართულად საუბრობს,იცავს მეტყველების ელემენტარულ წესებს,
უჭირს სათქმელის ნატლად გადმოცემა
|
გამართულად მეტყველებს, თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებებს,საკითხს
აშუქებს თანამიმდევრულად
|
არის აქტიური,ყველა საკითხზე აქვს თავისი საკუთარი აზრი ,ფლობს აუდიტორიას,
ლოგიკური და ორიგინალურია, აქვს მდიდარი
ლექსიკა.
|
2.წერითი დავალებები
|
ჩანს რისი თქმა უნდა, მეტ- ნაკლებად იცავს ტექსტის შესაბამის სტრუქტურას, უშვებს შეცდომებს
|
დაწერილია გასაგები და მიზნის შესატყვისი ენით,ძირითადათ ,იცავს ტექსტის შესაბამის
სტრუქტურებს.
|
ზედმიწევნით იცავს ტექსტის შესაბამის სტრუქტურას,იყენებს შესაფერის მდიდარ
ლექსიკას ,არ უშვებს შეცდომებს.
|
3ორგანიზებულობა
|
არ არის ორგანიზებული
|
ნაწილობრივ ორგანიზებული
|
ძალიან ორგანიზებული
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий